Kilo mintis pasidomėti, kokių duomenų apie pomidorus turi Lietuvos Statistikos Departamentas. Pavyko rasti statistiką apie daržovių mažmenines kainas, supirkimo kainas, užsėtus plotus bei derlių. Apačioje pateikiamos lentelės su trumpais aprašymais.

Nauji duomenys naujame straipsnyje.

Mažmeninė pomidorų kaina

Pateikiama mažmeninė vieno kilogramo pomidorų kaina 2005-2010 metais, spalio mėnesį. Kaip žinia tuo metu auginimo sezonas jau baigiasi, tad ir daržovės šiek tiek brangesnės nei piko metu.

Mažmeninė pomidorų kaina

Mėnesio išlaidos daržovėms

Pateikiamos vidutinės mėnesio išlaidos daržovėms, vienam namų ūkio nariui tam tikrais metais (2003-2008). Pomidorų duomenys pažymėti žalia spalva, su skaitinėmis vertėmis. Sumos neatrodo labai didelės, pavyzdžiui 2008 metais, vienas žmogus daržovėms per mėnesį išleisdavo mažiau nei 16 litų (iš jų 2,9 lt pomidorams). Tai galima paaiškinti tuo, kad dauguma vis dar užsiaugina savo produktų, taip pat greičiausiai neįtrauktos išlaidos turguje. Kiekvienais metais bendra suma didėja dėl dviejų galimų priežasčių - kainų didėjimo, taip pat augančio daržovių, kurios yra pagrindinė sveikos mitybos sudėtinė dalis, populiarumo.

Mėnesinės išlaidos daržovėms

Daržovių ir vaisių supirkimo kaina

Daržovių supirkimo kaina (litai už toną) išskiriama į dvi grupes - skirtų šviežiam vartojimui (pirmas paveikslėlis), bei perdirbimui (antras paveikslėlis). Žinoma perdirbama žaliava superkama daug pigiau, tačiau šiai kategorijai trūksta nemažai duomenų, kiekvienais metais trūksta informacijos apie vieną ar kitą daržovę ar vaisių.  Pagal diagramą, bene kiekvienais metais brangiausiai superkamos šviežios avietės, braškės, raudonieji serbentai, salotos, česnakai. Perdirbime pirmauja česnakai, po to seka avietės, juodieji serbentai, pievagrybiai. Pomidorai išskirti tamsiai mėlyna spalva, su skaitinėmis vertėmis.

Daržovių ir vaisių supirkimo kaina
Vaisių ir daržovių supirkimo perdirbimui kaina
 

Daržovių derlius

Pateikiami duomenys apie daržovių derlingumą (pirmas paveikslėlis, centneriai vienam hektarui) bei bendrą nuimtą derlių (centneriais) tam tikrais metais (antras paveikslėlis). Pomidorai išskirti geltonai, kitame paveiksle morkine spalva, su skaitinėmis vertėmis. Pagal derlingumą hektarui pirmauja aguročiai, moliūgai, burokėliai, morkos, baltagūžiai kopūstai. Matome, kad pomidorai derėjo gan neblogai 2003 ir 2004 metais (apie 83 centnerius hektarui), vėliau skaičiai krenta. Bendro derliaus daugiausiai nuimta burokėlių, baltagūžių kopūstų, morkų. Populiariausios daržovės Lietuvoje. Dėl kažkokių priežasčių neįtrauktos bulvės, pagal bendrą derlių jos turėtų tikrai pirmauti.

Daržovių derlingumas
Bendras daržovių derlius

Užsodinti plotai

Ši diagrama rodo, kiek ploto hektarais buvo užsodinta viena ar kita kultūra. Pomidorai išskirti tamsiai žalia spalva, su skaitinėmis vertėmis.

Užsodinti plotai

Jei norite atlikti detalesnę analizę ar reikalingi konkretesni duomenis, galite parsisiųsti lenteles, kurios buvo naudojamos diagramų generavimui.