Seniai nerašiau dienoraščio, per tiek metų rodos ką čia naujo bepasakysi.  Bet rašymas padeda pasimėgauti nuveiktais darbais, suplanuoti naujus, o jei dar vienas kitas skaitytojas atsiranda, tai ir nenuėjo veltui :) Taigi apie sėją ... Vienu metu susivokiau, kad prikaupiau daugybę skirtingų veislių sėklų ir darosi sunku atrinkti, ką sodinti į mažytį šiltnamį. Prieš porą metų išdalijau jas pomidorai.eu sekėjams ir dabar į savo norus žiūriu atsargiau. Nusprendžiau vienu metu turėti ne daugiau 6-8 veislių, kurios atitiktų įvairius poreikius. Man svarbu turėti ką nors egzotiško, grožėjimuisi ir skanavimui. Ką nors labai atsparaus ir derlingo, kad nepritrūktų pomidorų. Ką nors labai paprastai augančio, nereikalaujančio nuolatinio lapų skabymo ir stiebo rišimo, kad netektų per daug vergauti darže. Ir visada man reikia smulkiųjų pomidoriukų, nes jų niekas nepakeis. Gavosi toks komplektas:

 

 

 

Albenga

Pardavėjas www.darzoviuseklos.lt Jų aprašymas - pusiau vėlyva rūšis dideliais, širdies formos vaisiais. Lygūs, rausvai violetiniai. Mėsingi, beveik be sėklų. Auginama šiltnamiuose ir lauke.

Rinkausi juos dėl gero skonio, įdomios formos bei dydžio. Bet jaučio širdies tipo pomidorai dažnai įnoringi, lepūs, nesitikiu gausos. Daigai jau irgi rodo kaprizus auga lėtai, vienas apskritai nusprendė sustoti.

Esmira H

Pardavėjas www.nojus.lt Jų aprašymas - ankstyva aukštaūgė hibridinė pomidorų veislė. Vaisiai mėsingi, apvalūs, vaisiaus svoris gali siekti iki 190-210 g. Vaisiai atsparūs trūkinėjimui ir viršūniniam vaisiaus puviniui. Labai skanūs ir aromatingi. Atsparūs ligoms ToMV:0-2/Ff:A-E/Fol:0,1/Sbl/Va:0/Vd:0

Kiek teko auginti hibridinių veislių, visada pasiteisina. Jei rašo, kad atsparūs, tai tikrai paskutiniai krenta kovoje su vasaros gale užpuolančiomis bėdomis.  Skonis paprastai būna neypatingas, standartinis "pomidorinis", na bet reikia ir tokių :)

Betalux

Pardavėjas UAB Botana. Jų aprašymas - augalas neaukštas, geriausiai auga po danga, atramos nereikalingos.

Sėju juos jau ne pirmą kartą, viena paprasčiausiai auginamų veislių, sėklos labai pigios. Anksti pradeda derėti, krūmai kompaktiški, rišti reikia nebent tam, kad nenulūžtų nuo pomidorų gausos. Puikiai auga ir lauke, ir šiltnamyje.

Bajaja 

Pardavėjas www.seklos.lt Jų aprašymas - labai ankstyva, žemaūgė, auginama balkonuose ir polietileniniuose šiltnamiuose veislė. Ant vieno augalo būna labai daug nuo 650 iki 750 vaisių. Vaisiai apvalūs, smulkūs, labai skanūs, sveria 8–10 gramų. Auginami balkonuose, žiemos soduose, šiltnamiuose. Šios veislės pomidorus nesudėtinga auginti – kero nereikia rišti, galima negenėti. Maži pomidoriukai tinka salotoms, nepakeičiami puošiant patiekalus. Substrato, kuriame sėjate sėklas, temperatūra turi būti ne žemesnė nei + 21–26 °C, patalpos temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei +23 °C. 

Pernai turėjau keletą krūmų namuose. Optimalaus dydžio - dar telpa į vazoną, bet pakankamai didelis, kad duotų rimtą derlių. Užteks ne tik paragavimui, bet ir salotoms.

Curranto H

Pardavėjas www.seklos.lt Jų aprašymas - ankstyvoji hibridinė veislė. Vertinama dėl labai saldžių, skanių, tinkamų džiovinti ir konservuoti vaisių. Augalai aukštaūgiai, vaisiai 10–15 g svorio, ilgai netrūkinėja, ant vienos kekės užauga 30–40 pomidorų. Vaisiai ant kekių subręsta beveik vienu metu, galima skinti kekėmis. Tinka auginti balkonuose, šiltnamiuose – augalai atsparūs ligoms, dera gausiai ir ilgai. Sėklos sėjamos kovą. Kad sėklos sudygtų greičiau ir vienodžiau, pasėlis pridengiamas stiklu ar plėvele. Substrato, kuriame sėjate sėklas, temperatūra turi būti ne žemesnė nei +21–26 °C, patalpos temperatūra turėtų būti ne žemesnė kaip +23 °C. Išauginę 2–4 tikruosius lapus, daigai persodinami po vieną į nuolatinę auginimo vietą.

Tikiuosi kekės bus tokio dydžio, kaip pavaizduota ant sėklų pakelio :) Šie turėtų patenkinti mano pomėgį mažiesiems pomidorams. Rinkausi hibridą dėl atsparumo. 

San Marzano 3

Pardavėjas www.darzoviuseklos.ltJų aprašymas - tikras klasikinis  pomidoras "S. Marzano". Tinka konservuoti be odelės. Gausiai veda pailgus ir kompatiškai augančius vaisius. Augalas stiprus ir atsparus ligoms. Skirta auginti šiltnamiuose ir lauke.

Tiesiog skanūs pomidorai, nereikalauja daug priežiūros. 

Ką šį sezoną jau nuveikiau

Tikri darbai žinoma prasideda nuo sėjos. Tam paprastai naudoju jau turimus indelius, kurie tarnauja ne vienerius metus. Viename indelyje telpa po 2-3 daigus iki išauga keli tikrieji lapai. Tada ateina metas kiekvienam suteikti po nuosavą būstą, kad netrukdytų vienas kitam. Substratui naudojau paprastas neutralizuotas durpes be jokių priedų, tiesiog tuo metu jų daug turėjau, o virusas jau buvo įžengęs Lietuvon. Sudygo beveik visos sėklos, tikrai liks atliekamų daigų, kuriems teks ieškoti vietos lauke, aplink šiltnamį.

 

 

 

Kiekvienais metais pagalvoju, ko dar nebandžiau augindama pomidorus ir ką norėčiau/galėčiau atlikti kitaip. Šį sezoną kol kas nieko ypatingo. Ištraukiau pamirštą augalinę LED lempą ir laikiau ją įjungtą kartu su dienos šviesa ir šiek tiek vakare, kad daigai gautų maksimaliai jiems reikalingos šviesos. Tai ypač padeda pačioje pradžioje, kol dienos nėra ilgos, saulė retai išlenda. Įsigyti tokias lempas dabar nėra taip brangu, vakare dekoratyviai apšviečia kambarį :) Nedidelis galvos skausmas tik jų tvirtinimas, dažnai ant palangės nėra paprasta rasti prie ko prikabinti.

 

 

Tuo tarpu šiltnamyje

 

 Karaliauja ilgametės gyventojos garšvos. Kiekvieną pavasarį tenka gerokai parausti žemes ir rankioti šakniastiebius, bet panašu, kad šis darbas tik padeda daugintis. Jei nepavyksta ištraukti viso šakniastiebio, likęs gabalėlis formuoja atskirą augalą. O tęsias jie kartais ir metrą, todėl tikimybė kažką palikti nemaža. Visai neblogas detektyvas, surask visus galus :) Rezultatą galite pamatyti paveiksliuke, pavyko surinkti nemažai. Tik kas žino, kiek nepavyko :) Paklausiau Facebook puslapyje, gal skaitytojai žino kokių gudrybių. Gavau vieną patarimą kuo dažniau pjauti lapus, neleisti augti. Kitas neleidimo būdas yra danga, šiais metais manau ja vėl pasinaudosiu. Tuomet šiltnamyje visą sezoną būna gan tvarkinga, geriau įlaikoma dirvos šiluma, mažiau garuoja drėgmė. Galite pažiūrėti ankstesnių metų vaizdą. Bėdų gali kilti karštomis dienomis, kai juoda danga per daug kaista, bet vasarą ją galima pridengti mulčiu ar nupurkšti šviesiai (pvz kalkėmis). Įdomu kada šį pavasarį sulauksime pastovios šilumos ir galima jau bus vežti daigus į šiltnamį. Šalčių daug nebuvo, bet ir šiluma nelepina bei delsia.