Po ranka pasitaikė mikroskopas, dėjau ant stikliuko viską kas pasitaikė po ranka :) muses, vabalus, žoles, dumblius. Kodėl gi nepažiūrėjus pomidorų iš arti (labai arti). Pateikti vaizdai padidinti nuo 40 iki 400 kartų. Perspėju, kad mėginukus ruošiau pirmą kartą, tad jie nėra labai kokybiški, pasitaiko oro burbuliuku. Dauguma pavyzdžių dažyti jodu, kad ryškiau matytųsi detalės. Didesniam įspūdžiui siūlau atidaryti paveiksliukus visu dydžiu.

Stiebo pjūviai

1 ir 2 paveikslai. Išilginis pomidoro stiebo pjūvis.

3 paveikslas. Pomidoro stiebo skersinis pjūvis. Žiūrint iš kairio viršutinio kampo į dešinės apačią matoma šerdis, ksilema (ja vanduo su mineralinėmis medžiagomis patenka iš šaknų į augalo organus), floema (ja teka vanduo su organinėmis medžiagomis), karnienos plaušai (suteikia tvirtumo), žievė ir epidermis (plona odelė dengianti žievę).

Pomidoro stiebo išilginis pjūvisPomidoro stiebo išilginis pjūvis 2Pomidoro stiebo skerspjūvis
 

Lapo pjūviai

1 paveikslas. Pomidoro lapkočio skerspjūvis, didintas 40 kartų.

2 paveikslas.  Pomidoro lapkočio skerspjūvis, didintas 400 kartų.

3 paveikslas. Lapo odelės gabalas, kuriame matomos žalios chlorofilo granulės. Jų pagalba, pasitelkęs saulės šviesą, augalas geba gaminti organines medžiagas.

Pomidoro lapkočio skerspjūvisLabai didelis lapkočio skrespjūvisLapo odelės chlorofilas
 

Įvairūs plaukeliai

Turbūt pastebėjote, kad įvairias pomidoro augalo dalis dengia plaukeliai. Mažesnieji skirti apsisaugojimui nuo per didelio vandens garinimo. Ilgesnieji gina nuo užpuolikų - vos kenkėjas užlipa ant ataugėlės, ši lūžta ir išskiria skystį. Dabar juos galite pamatyti iš arti.

1 paveikslas. Išilginis lapo pjūvis. Apatinė lapo pusė turi daug retesnį kailiuką, nei viršutinė. Nežinant gali pasirodyti, kad paveiksliuke kirminas :)

2 paveikslas. Trumpi lapkočio plaukeliai.

3 paveikslas.  Pomidoro sėklos kailiukas. Stebėjimui mikroskopu, reikia, kad objektai būtų peršviečiami, nepavyko taip plonai perpjauti sėklos.

4 paveikslas. Trumpieji stiebo plaukeliai.

5 ir 6 paveikslas. Ilgieji stiebo plaukai.

 

Lapo skerspjūvisLapkočio plaukeliaiPomidoro sėklos kailiukasTrumpi stiebo plaukeliaiIlgas stiebo plaukasIlgas stiebo plaukas 2
 

Pomidoro vaisiaus nagrinėjimas

Pažiūrėjus iš taip arti vaisiai neatrodo baisiai skanūs :)

1 paveikslas. Pomidoro odelė padidinta 100 kartų.

2 paveikslas. Pomidoro odelė padidinta 400 kartų.

3 ir 4 paveikslas. Pomidoro minkštimo granulės, didintos 400 kartų. Pasirodo raudonumo jose ne tiek ir daug :) tik dažo pėdsakai.

Pomidoro odelėPomidoro odelė 2Pomidoro minkštimasPomidoro minkštimas 2
 

Žiedo paslaptys

Ši dalis bus papildyta vėliau, reikia rasti žiedą :)